УСТАВ НА СДРУЖЕНИЕ С ДЕЙНОСТ В ЧАСТНА ПОЛЗА

КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ - БЪЛГАРИЯ

Членовете на "КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ" се ръководят от действащото законодателство,всички вътрешни нормативни документи и разпоредби на Българската Федерация по Кинология /БРФК/, Международната Федерация по Кинология (МФК ) и "КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ", които приемат като свое легитимно върховенство.

I.НАИМЕНОВАНИЕ И СЕДАЛИЩЕ

Чл. 1. Сдружениетоосъществява дейносттаси поднаименование:

КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ - БЪЛГАРИЯ с устройство, дейности права,съгласно Закона за юридическите лица с нестопанскацел.

Чл.2. Сдружението е със седалище в гр. София 1303 ,Община Столична, р-н Възраждане, ул..Българска морава,№ 97-99.

Чл. 3. Наименованието на ,

КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ заедно с указание за седалището,адреса,съда,където е регистрирано "КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ" и номера на съдебната регистрация, БУЛСТАТ и банкова сметка,трябва да бъдат посочвани в документите от кореспонденцията на "КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ".

Чл.4. Наименованието на регионалните секции на "КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ" се образува като към наименованието

"КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ – БЪЛГАРИЯ" се добавя указанието на секцията и населеното място, където е седалището на регионалната секция.

II. ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ, ЦЕЛИ И СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ

Чл.5. Сдружението обединява на доброволни начала юридически и физически лица, без да нарушава тяхната юридическа и икономическа, професионална и лична самостоятелност.

Чл. 6. Сдружението развива дейността си в полза на своите членове и има за предмет постигането на следните цели:

А/.    Пропагандиране качествата на породата СИБИРСКО ХЪСКИ както и методическо и практическо подпомагане членовете на Сдружението при развъждането, селекциониранетои обучениетона чистопородникучета от породата.

Б/. Набавяне на достатъчно и разнообразно количество вносен генетичен материал и работа с досега съществуващия.

В/. Запазване качеството на физическите заложби на регистрираните кучета от порода СИБИРСКОХЪСКИ и тези на техния характер и ползвателни качества.

Г/. Организиране и подпомагане на изложби и прегледи на подрастващите кучета от породата СИБИРСКОХЪСКИ, като и оказване на експертна помощ при осъществяване дейността на регионалните клубове на

КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ - БЪЛГАРИЯ.

Д/. Определяне на благоприятни условия за отглеждане на кучета от породата СИБИРСКО ХЪСКИ, провеждане на изпити за селекционна годност, издаване на книга за отглеждането, водене на племенна книга,издаване на родословни свидетелства на кучетата от тази порода, родени от родители с доказан произход и селекционни връзки.

Тези цели Сдружението ще постига чрез следните средства:

А/.    Разработване на правилници за развъждане и обучение на породата СИБИРСКО ХЪСКИ, използвайки като рамкови тези на Българската Републиканска Федерация по Кинология (БРФК) и Международната Федерация по Кинология (МФК);

Б/. Провеждане и контролиране на племенната работа с кучета от породата СИБИРСКО ХЪСКИ, чийто собственици са членове на сдружението и са записани в регистъра (племенната книга) на сдружението;

В/. Организиране на клубни киноложки прояви, провеждане с членовете си на културно просветни мероприятия и подпомагането им методически и практически за правилна киноложка дейност с породата, както и активно участие във всички мероприятия на БРФК;

Г/.Осъществяване на контакти с клубове и киноложки организации за същата порода у нас и в чужбина.

Д/. Разпространение на киноложка литература, стандарт на породата, календар на изложби и състезания както и други информационни материали, свързани с отглеждането и развъждането на кучета от породата СИБИРСКО ХЪСКИ.

Е/. Подобряване качеството на кучетата от тази порода посредством целенасочена развъдна дейност, правилна селекция и внос на ценни екземпляри.

Ж/. Даване на компетентни консултации на членовете на Клуба, организиране и провеждане на семинари и други обучения.

И/. Обучение на съдии за породата.

За подпомагане на дейността си, Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност, по смисъла на чл. З, ал.. З до 6 от ЗЮЛНЦ, свързана единствено и само с предмета на основната дейност на Сдружението, за която то е регистрирано, като приходът от нея се използва за постигане на определените в Устава цели, без право да се разпределя печалба.

Чл. 7. Сдружението се задължава да спазва принципите и изискванията на МФК, отразени в нейните нормативни документи.

III. УСТРОЙСТВО И ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ И ПРЕДСТАВЛЯВАНЕ

Чл. 8. Сдружението осъществява своите цели на принципите на доброволността и при спазване на нормите на своя Устав и закона в Република България.

Чл. 9. Сдружението може да изгражда свои подразделения, които не са юридически лица.

Чл. 10. Органи на управление на Сдружението са:

    Общо събрание (ОС)

    Управителен съвет (УС)

Чл. 11. Общото събрание има следните правомощия:

1.Изменя и допълва Устава;

2. Избира и освобождава членове на Управителния съвет, Председателя на Управителния съвет, Заместник Председател

3.Взема решение за откриване и закриване на клонове, утвърждава откриването на клубове и секции;

4.Приема други външни актове

5..Взема решение за участие в други организации;;

6.Приема основните насоки и програми за дейността на Сдружението, поправки в правилници и плановете, включително тези за развъждане, обучения, изпитания, изложби и вътрешен ред;

7..Приема бюджета на Сдружението;

8..Взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски

9..Приема отчета за дейността на Управителния съвет;

10.Отменя решения на другите органи на Сдружението, които, противоречат на Закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението

11.Взема и други решения, предвидени в устава, вкл. създаване на свои контролни, помощни и оперативни органи като контролен съвет, развъдна комисия и комисии по обучение, изпитания и спортна дейност и съответните правилници за тяхната работа.

12.Приема други външни актове

13.Взема решение за преобразуване и прекратяване на Сдружението

14.Назначава ликвидаторите при прекратяване дейността на клуба, освен в случай на несъстоятелност.

15.Разглежда жалби срещу Управителния съвет.

Чл. 12.Отчетно Изборно Общо събрание се свиква на всеки 5/пет/ години от Управителния съвет или по писменно искане на една трета от членовете на Сдружението в населеното място, в което се намира седалището на Сдружението и при условията и реда установени в Закона.

А/. Редовно Общо събрание се свиква всяка година от Управителния Съвет след предизвестието на всички членове на Сдружението, отправено един месец преди определената дата чрез писма – покани,или електронна поща,съдържащи дневния ред, дата, часа и мястото на провеждането му и по чия инициатива то се свиква.

Времето за оповестяване на съобщението до откриването на Общо събрание не може да бъде по-малко от 30/тридесет/ дни.

Б/. Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание трябва да бъдат предоставени на разположение на членовете в седалището на Клуба най-късно до датата на публикуване или изпращане на поканата за свикване на Общо събрание. При поискване те са предоставят на всеки член безплатно.

В/.На заседанието на Ощо събрание се изготвя списък на присътстващите членове или техни представители. Членовете и изрично уполномощените представители се легитимират. Списък се заверява от Председателя и секретаря на ОС.

Г/. Общо събрание не може да приема решения засягащи въпроси,които не са били публикувани в поканата.

Д/.На заседанието на ОС се води протокол,според изисквания на закона. Към протоколите се прилага списък на присътстващите на събранието и документите свързани със свикването на ОС.

Чл. 13. Общото събрание е законно ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум УС насрочва ново заседание в срок един час по-късно на същото място и при същия дневен ред независимо от броя на членовете.

Всеки член на Общото събрание има право на един глас. Членовете - юридически лица имат право на един представител и един глас.

Чл. 14. Решенията на ОС се вземат с мнозинство от присъстващите, освен решенията за изменения и допълвания на Устава и за преобразуване или прекратяване на Сдружението, които се вземат с мнозинство 2/3 (две трети) от присъстващите.

Чл. 15. Управителният съвет се състои най - малко от три лица - членове на Сдружението и се избира за срок от пет години.

Чл. 16. Управителният съвет има следните правомощия:

1.Представлява Сдружението, като определя обема на представителната власт на отделните негови членове и техните задължения,

2. Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание.

3.Разпорежда се с имуществото на Сдружението, при спазване на изискванията на Устава.

4.Подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет;

5.Подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на сдружението

6 .Приема нови членове,като предлага молбите им за одобрение и обсъждане пред Общото събрание

7. Изключва членове неспазващи правилника и Устава на клуба;

8. Определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението и носи отговорност за това. Определя възнагражденията и хонорарите на работниците и специалистите, привлечени на работа в сдружението;

9. Определя адреса на Сдружението;

10. Взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно Устава, не спадат в правата на друг орган;

Взима решения по въпроси от общ характер жалби,молби, декларации,обръщения и др.

11. Изпълнява задълженията предвидени в Устава.

12.Свиква Общото събрание чрез изпращане на покана на електронна поща на всеки член, при отсъствие на такъв се праща писмено уведомление.

    Посредничи при спорове между членовете на клуба.

    Отговаря за документация на Клуба която му е поверена по силата на устава.

    Приема организационно -управленска структура на Сдружението.Назначава и освобождава помощните органи.

    Обсъжда и решава всички въпроси,освен тези които са от компетенцията на Общо събрание.

Чл. 17. Управителният съвет може да вземе решение, ако на заседанието му присъстват повече от половината негови членове. Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Управителният съвет.

Чл. 18. Решенията на УС се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията относно ликвидацията, когато тя се извършва от Управителния съвет, както и тези свързани с разпореждането с имуществото на Сдружението и с реда за извършване на дейността на Сдружението, включително и тази в обща полза, се вземат с мнозинство от всички членове.

Чл. 19. Управителният съвет се ръководи от следните правила относно начина на представляване на Сдружението:

    Председателят НА УС ПРЕДСТАВЛЯВА СДРУЖЕНИЕТО

А/. Разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на Устава и решенията на Управителния съвет;

Б/.Сключва договори, обезпечаващи изпълнението на целите на Сдружението;

В/.Свиква и ръководи заседанията на УС и привежда в изпълнение неговите решения;

Г/.Председателят на УС представлява Сдружението в отношенията му с всички държавни органи и обществени организации в страната и чужбина.

Д/.Взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно Устава не спадат в правата на друг орган или възложени му от УС; За действията си задължаващи Сдружението,Председател уведомява своевременно УС, но не по-късно от следващото заседание на УС.

Е/. Докладва незабавно на УС за съществени обстоятелства,касаещи дейността на Сдружението.

2.Общото събрание избира Заместник - председател измежду своите членове, със следния обем на представителна власт:

Поема функциите на Председателя, когато той е в невъзможност да ги изпълнява или се отказал от тях писмено. Представлява Сдружението във връзка с дейностите по организирането и изпълнението на програмите и мероприятията на Сдружението, без право да го задължават финансово. За дейността си се отчитат пред ОС

3. Останалите членовете на УС са със следния обем на представителна власт:

- представляват Сдружението във връзка с дейностите по организирането и изпълнението на програмите и мероприятията на Сдружението, без право да го задължават финансово. За дейността си се отчитат пред ОС.

IV. ИМУЩЕСТВО И ИЗДРЪЖКА

Чл. 20. Сдружението се издържа от собственото си имущество.

Чл. 21. Имуществото се набира от членски внос, дарения, спонсорство и от имуществени вноски - ако Общото събрание е взело решение за това. За подпомагане на дейността си, Сдружението може да извършава допълнителна стопанска дейност, по смисъла на чл. З, алинеи 3 до 6 от ЗЮЛНЦ, свързана само с предмета на основната дейност на Сдружението за която то е регистрирано, като приходът от нея се използва за постигане на определените в Устава цели, без право да се разпределя печалба.

V. ЧЛЕНСТВО, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Чл. 22. Членовете на Сдружеието могат да бъдат български и чуждестранни юридически и дееспособни физически лица навършили 18 години, притежаващи кучет(та) от породата или проявяващи интерес към нея и които приемат Устава и правилницте за дейността на Сдружението.

А/. Нови членове се приемат с писмена молба до Управителния съвет ,която се предлага за обсъждане и одобрение на Общото събрание

Б/. Всеки член има право да участва в управлението на Сдружението, да бъде информиран за неговата дейност, по реда, предвиден в Устава и правилниците на Сдружението и да участва равнопоставено във всички форми на дейност на Сдружението.

В/. Всеки член е задължен:

да спазва Устава и правилниците на Сдружението и да работи за постигане на залегналите в тях цели;

да спазва и изпълнява решенията на Общото събрание и Управителния съвет;

с своята дейност да не уврежда престижа на Сдружението;

да си плаща членския внос и да прави имуществени вноски, ако има решение на Общото събрание за това.

Г/.Да се ползва от придобивките и дейността на Клуба.

Д/.Да спазва указанията на органите на Клуба при отглеждане на кучета,да се грижи съвестно за животните и да не нарушава Закона за защитата на животните

Е/.Да уважава традициите на Клуба и неговите членове и тези,които го представляват.

Ж/.Да уведомява незабавно Управителния съвет при промяна на личния си адрес.

З/.

Да пази в тайна поверителна информация, отнасяща се до Сдружението, която му станала известна при или по повод на участието му в дейността на клуба.

Чл. 23. Членството се прекратява:

А/.С едностранно волеизявление, мотивирано в писмена молба подадена до УС на Сдружението; Молбата се разглежда в едномесечен срок от завеждането и в архива на Сдружението.

Б/.Със смъртта или поставянето под пълно запрещение, констатирано с надлежни документи, представени до Управителния съвет в едномесечен срок от узнаването на факта;

В/.С изключването; Право да изключва член на Сдружението има Общото събрание; Предложеният за изключване член се уведомява в едномесечен срок писмено, устно или по електронна поща преди насрочената дата за събрание на ОС;

Г/.С прекратяването на юридическото лице с нестопанска цел;

Д/.Поради невнасяне на установените вноски и системно неучастие в дейността на Сдружението, което се констатира по документи, в съответствие с Устава и след едномесечно предварително предупреждение, писмено ,устно или по електронна поща.Забавилия плащането член не се изключва,ако с писмена молба до УС е поискал отсрочване на плащането и УС е дал писмено съгласие за това.

Е/.При неспортсменско поведение по време на клубно или организирано от БРФК мероприятие.

Ж/.За членове на клуба не са допускат лица, които са членове на алтернативни на БРФК организации.

Чл. 24. Общото събрание възлага на Управителния съвет уреждането на имуществените взаимоотношения между освободения член или неговите наследници и Сдружението, в съответствие с Устава и разпоредбите на Закона, през който е настъпило прекратяването на членството.

VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ

Чл. 25. Сдружението е учредено за неопределено време.

То може да бъде прекратено поради следните причини:

-с изтичането на срока, за който е учредено, ако се установи такъв;

-с решениена Общотосъбрание, приневъзможност дабъдат изпълнени целитена сдружениетоили аков продължениена тримесеца останес по-малко членове, отколкото сафиксирани вучредителния протокол

-с решение на Съда, съгласно Закона.

Чл. 26. При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация по реда установен от Закона за юридическите лица с нестопанска цел и другите свързани с този акт законни разпоредби, като се назначава ликвидатор.

Чл. 27. Разпределението на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се решава от Общото събрание, по доклад и предложение на ликвидатора както и в съответствие с предвиденото в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, като лицата придобили имущество в резултат на прекратеното Сдружение, отговарят за задълженията му до размера на придобитото съгласно този закон.

VII. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 28. За неуредените изрично в този Устав въпроси се прилагат разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и на останалото действащо законодателство на Република България.

Чл. 29. " КЛУБ СИБИРСКО ХЪСКИ - БЪЛГАРИЯ" има свой печат,емблема,членска карта

Този Устав е приет и одобрен на Учредително събрание, проведено на 19.11.2011 г. в гр. София. Той е неразделна част от документите, с които Сдружението е регистрирано в съда.Този устав се изготви в два еднообразни екземпляра – един за представяне пред СГС и един за архива на Сдружение.